Poradna

Potřebuje vaše dítě pomoc ve škole, protože nezvládá výuku?
Potřebujete se poradit o vzdělávání vašeho dítěte, nebo vás obecně zajímají práva a povinnosti dětí/rodičů ve vzdělávání?
Má vaše dítě dys, ADHD, fyzické či mentální postižení nebo jakékoliv jiné (vzdělávací) znevýhodnění?
Cílem naší bezplatné právní poradny je pomoci rodičům lépe se orientovat v jejich právech, ale i povinnostech ve vzdělávání.

Své dotazy můžete posílat na poradna@spoluskola.cz. Na uvedeném emailu se vašim dotazům budou věnovat zkušené právničky.

Poradna za svou existenci od roku 2015 pomohla již stovkám rodičů, resp. dětí. Jedním z nich je i patnáctiletý Adam s Aspergerovým syndromem, který byl kvůli svému náročnému chování vyčleňován z výuky a strávil téměř rok nedobrovolně v domácím vzdělávání. Nakonec se podařilo chlapce umístit zpět do školy a upravit jeho podpůrná opatření tak, že se mu začalo dařit. Celou situaci pomáhala rodičům řešit právě poradna Spoluškoly. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Dalším příkladem je příběh Michala s těžkým postižením, který navštěvoval speciální základní školu. Škola v souvislosti s omezením podpůrných opatření ve speciálních školách od ledna 2020 odmítla chlapci poskytovat i podporu, na kterou měl nadále nárok. I zde pomáhala poradna Spoluškola po celou dobu řešit problémy chlapce i jeho rodičů. Příběh Michala si můžete přečíst zde

Odesláním e-mailové zprávy spolku (info@spoluskola.cz, poradna@spoluskola.cz nebo na email ve formátu příjmenípracovníkaspolku@spoluskola.cz) souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Se zásadami zpracování osobních údajů se můžete seznámit ZDE.

Mgr. Veronika Doležilová

〉〉〉

Mgr. Veronika Doležilová působila na Ministerstvu zahraničních věcí a na Úřadu vlády. Byla členkou rozkladové komise ministra vnitra v azylovém řízení po celou dobu existence komise. Externě působila také na katedře právních disciplín a veřejné správy Metropolitní univerzity Praha. Spolupracuje s několika nevládními organizacemi či s nakladatelstvím Wolters Kluwer.

Mgr. Marta Ptáčková

〉〉〉

Mgr. Marta Ptáčková působí jako samostatná advokátka, přičemž se specializuje na rodinné, občanské a trestní právo. Dříve pracovala v občanské poradně, kde se na ni obraceli lidé hledající poradenství v oblasti práva. Školská legislativa je její srdeční záležitostí.

Mgr. Slávka Kopáčková

〉〉〉

Mgr. Slávka Kopačková pracuje jako právník v oblasti veřejné správy. Zároveň působí jako šéfredaktorka dvouměsíčníku Samospráva v právu. Také spolupracuje se Vzdělávacím institutem Středočeského kraje (VISK) a působí jako lektorka. Její zkušenosti zahrnují i poradenskou činnost, kdy mnoho let poskytovala právní podporu např. i základním a mateřským školám.

Ptáte se nás

Ptáte se nás: Můžu žádat základní školu o vypracování IVP ze zdravotních důvodů?

Ptáte se nás: Můžu žádat základní školu o vypracování IVP ze zdravotních důvodů?

Můžu žádat základní školu o vypracování IVP ze zdravotních důvodů pro syna? Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen účastnit se výuky celý týden. Mohl by chodit do školy jen na naukové předměty některé dny v týdnu? Ostatní předměty by měl v rámci domácího vzdělávání a chodil na přezkoušení, nebo vypracovával zadané úkoly. Pokud je to možné, je potřeba vyjádření lékaře, případně jaké dokumenty mám doložit?

číst více