01. června 2023

Rozšiřujeme bezplatnou právní poradnu pro rodiče dětí s problémy se vzděláváním

Spolu, z. s. organizace, která se zabývá začleňováním dětí s potřebou vzdělávací podpory ve školách, posiluje svou bezplatnou právní online poradnu. K Veronice Doležilové, která se právem na vzdělání zabývá celou svou kariéru, přibyly právničky Marta Ptáčková a Slávka Kopačková. Poradna tak nyní může vyhovět většímu počtu rodičů s dotazy ohledně vzdělávání jejich dětí. Cílem poradny je pomoci rodičům lépe se orientovat v jejich právech, ale i povinnostech ve vzdělávání.

  • Potřebuje vaše dítě pomoc ve škole, protože nezvládá výuku?
  • Potřebujete se poradit o vzdělávání vašeho dítěte, nebo vás obecně zajímají práva a povinnosti dětí/rodičů ve vzdělávání?
  • Má vaše dítě dys, ADHD, fyzické či mentální postižení nebo jakékoliv jiné (vzdělávací) znevýhodnění?

Své dotazy mohou rodiče posílat do bezplatné právní poradny Spolu, z. s., stačí napsat na email poradna@spoluskola.cz. Na uvedeném emailu se jejich dotazům budou věnovat zkušené právničky.

Poradna za svou existenci od roku 2015 pomohla již stovkám rodičů, resp. dětí. Jedním z nich je i patnáctiletý Adam s Aspergerovým syndromem, který byl kvůli svému náročnému chování vyčleňován z výuky a strávil téměř rok nedobrovolně v domácím vzdělávání. Nakonec se podařilo chlapce umístit zpět do školy a upravit jeho podpůrná opatření tak, že se mu začalo dařit. Celou situaci pomáhala rodičům řešit právě poradna Spolu, z. s. Celý příběh si můžete přečíst zde. Dalším příkladem je příběh Michala s těžkým postižením, který navštěvoval speciální základní školu. Škola v souvislosti s omezením podpůrných opatření ve speciálních školách od ledna 2020 odmítla chlapci poskytovat i podporu, na kterou měl nadále nárok. I zde pomáhala poradna Spolu po celou dobu řešit problémy chlapce i jeho rodičů. Celý příběh najdete zde.

Více informací najdete v tiskové zprávě zde.