28. února 2023

Ptáte se nás: Je možné, aby dítě získalo trvalý pobyt v azylovém domě, kde aktuálně žije?

VÁŠ DOTAZ

Je možné, aby dítě získalo trvalý pobyt v azylovém domě, kde aktuálně žije? Kapacita škol v místě pobytu je plná a není možné jej jinak zapsat k povinné školní docházce.

NAŠE ODPOVĚĎ

Dítě může mít trvalý pobyt kdekoli, kam ho rodič přihlásí. Musí se však jednat se o nemovitost určenou k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Podmínkou je souhlas, v tomto případě pravděpodobně provozovatele nemovitosti.

Co se týče azylových domů, platí pro ně vše standardní jako u jiného bydlení. Neexistuje tedy důvod k nesouhlasu s přihlášením se k trvalému pobytu. Problém by byl, pokud by nemovitost nesplňovala výše uvedené podmínky (nebyla určena k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci). Pak by ale nesměla být ani provozována jako azylový dům, kde se toto předpokládá.

 

VYUŽIJTE NAŠI PORADNU

Radíme (nejen) rodičům a pomáháme jim s řešením konkrétních vzdělávacích problémů v praxi. Máte-li dotaz, napište nám.