28. února 2022

Ptáte se nás: Může ŠPZ po rodičích požadovat souhlas s uvedením diagnózy v Doporučení ŠPZ?

VÁŠ DOTAZ

Dobrý den, ŠPZ po mě chce v rámci informovaného souhlasu podepsat, že v závěrech podstatných pro vzdělávání a pobyt žáka ve škole budou v Doporučení ŠPZ uvedeny diagnózy dítěte z lékařských zpráv. Je to možné?

 

NAŠE ODPOVĚĎ

Náležitosti Doporučení ŠPZ jsou přesně uvedeny v § 15 odst. 2 vyhl. č. 27/2016 Sb. Nic jiného nesmí tento dokument obsahovat. Mezi náležitosti patří údaje o případném znevýhodnění (druhu handicapu) žáka uvedeném v § 16 odst. 9 školského zákona, nikoli však údaje o jeho diagnóze.  Popis diagnóz(y) proto ani není součástí formuláře Doporučení. Požadavek ŠPZ na uvedení informací o diagnózách dítěte v Doporučení ŠPZ je tak v tomto případě protizákonný.

 

VYUŽIJTE NAŠI PORADNU

Radíme (nejen) rodičům a pomáháme jim s řešením konkrétních vzdělávacích problémů v praxi. Máte-li dotaz, napište nám.